Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği)

Pembe Estetik (Diş Eti Estetiği) Antalya

Pembe estetik (diş eti estetiği) nedir?

Diş etlerinin ve pembe estetiğin önemini anlatabilmek için öncelikle iyi bir gülüş ve gülüş estetiğini oluşturan tüm hususlara değinmek gerekir. Gülüş estetiği, kişinin gülümsemesini oluşturan diş, diş eti, dudak ve yüz hatları gibi öğelerin hem tek tek hem de bir bütün olarak sağlıklı ve birbirleriyle uyumlu olması halidir.

Pembe estetik olarak adlandırılan diş eti estetiği de güzel ve sağlıklı bir gülümsemeyi oluşturan önemli etkenlerden biridir. Pembe estetik tedavisinde diş etlerine odaklanarak burada bulunan olumsuz faktörlerin giderilmesi planlanır. Ağız ve diş sağlığı için sağlıklı diş etleri olmaz olmaz etmenlerden biridir. Çünkü; sağlıksız dişler diş etlerini olumsuz etkilediği gibi sağlıksız diş etleri de dişleri olumsuz etkiler. İşte, diş etlerinde bulunan tüm görüntü ve yapısal problemlerin giderilmesi için yapılan tedaviye pembe estetik denir.

Pembe estetik (diş eti estetiği ) hangi durumlarda uygulanır?

Pembe estetik tedavisi diş etleriyle ilgili yaşanan her türlü problemin giderilmesi için uygulanabilmektedir. Pembe estetik tedavisinin uygulandığı durumlar genel hatlarıyla şunlardır;

 • Çarpık dişlerin diş etlerinde soruna yol açtığı durumlarda
 • İltihaplanan ve şişen diş etlerinde
 • Moraran veya rengi koyulaşan diş etlerinde
 • Diş eti çekilmesi durumunda
 • Diş eti büyümesinde
 • Dişlerin diş etlerinden dolayı kısa görünmesi durumunda
 • Gülümserken diş etlerinin fazla görünmesi halinde
 • Diş eti estetiği tedavisi uygulanarak bu problemler ortadan kaldırılabilmektedir.

Pembe estetik (diş eti estetiği) kimlere uygulanır?

Pembe estetik diş etlerinden veya diş etlerinin sebep olduğu rahatsızlıklardan şikayetçi olan herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Diş etlerinde sağlık açısından bir sorun yaşamayan fakat diş etlerinin gülümsemesini bozan bir yapıya sahip olan kişiler de pembe estetik tedavisi yaptırabilir. Zaten estetik ve sağlık birbiriyle kompleks ve etkileşim içinde olan iki kavramdır. Sağlıksız diş etleri genellikle estetik bir görünümden de uzaktır.

Pembe estetik tedavisi genel itibariyle;

 • Diş etleri fazla görünen kişilere
 • Diş etlerinden birinin fazla yukarıda olduğu kişilere
 • Diş aralarındaki boşluğun arttığı kişilere
 • Diş etleri şişen veya iltihaplanan kişilere
 • Diş etleri doğal rengini kaybeden kişilere

Uygulanan estetik bir tedavi yöntemidir.

Pembe estetik (diş eti estetiği) tedavi planlamasını nasıl yapıyoruz?

Pembe estetik tedavisinden başarılı ve tatmin edici sonuçlar alınabilmesi için öncelikle uzman bir hekim tarafından uygulanması gerekir. Diş etleri yetersiz ağız bakımı, diş eti iltihaplanması, kronik irritasyon veya travma gibi sebepler de diş etinin büyümesine yol açabilmektedir. Bu yüzden pembe estetik tedavisinde öncelikle hastanın şikayetlerini ve tedavi sonrası beklentisini anlıyoruz. Hastanın şikâyeti çerçevesinde gülümseme ve gülüş tasarımı analizleri yapıyor ve sonuçları dijital ortama aktarıyoruz.

Hastanın gülüşüne gölge düşüren ve onu rahatsız eden noktaları belirledikten sonra o rahatsızlığın giderilmesi için gerekli tedavi/tedavileri belirleyip bir tedavi planı oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz tedavi planlamasında hangi tedaviler bulunuyorsa olması gereken sırayla pembe estetik tedavilerini başlatıyoruz.

Pembe estetik (diş eti estetiği) tedavisi nasıl yapılır?

Diş estetiğini olumsuz etkileyen faktör belirlendikten sonra bu sorunun giderilmesine bağlı olarak uygun tedavi yöntemi belirlenir. Böylece pembe estetik tedavisine başlanmış olur. Diş boyu uzatma, kron boyu uzatma, diş eti törpüleme gibi tedaviler diş etindeki fazlalıkların giderilmesi için uygulanan belli başlı yöntemlerdir. Fakat diş etinde yapılan analizin sonucuna göre bu tedavilerin cevap veremeyeceği bazı rahatsızlıklar varsa, bu durumda da dudak dokusunu ilgilendiren vestibuloplasti, reverse vestibuloplasti, gingivektomi, gingivoplasti gibi alternatif tedaviler uygulanabilir.

Pembe estetik (diş eti estetiği) tedavisinin iyileşme süresi ne kadardır?

Pembe estetik uygulamalarında iyileşme süreci uygulanan tedaviye göre değişir. Diş etinin iyileşme süreci 7-10 gün arasındadır. Bazı tedavilerde bu süreç sonunda tekrar müdahaleler olabilmektedir. Seans aralarına bakım çok önemlidir. Kişinin diş fırçalamayı ve hekiminin önerdiği destekleri ihmal etmemesi gerekir. Diş eti estetiği öncesi ve sonrası fotoğraflar ile değişim çok net görülebilir.

Pembe estetik (diş eti estetiği) sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Diş etleri oldukça hassas bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden diş etlerine uygulanan pembe estetik tedavileri sonrasında ilk birkaç gün çok soğuk ve çok sıcak besin ve içeceklerin tüketilmemesi, ağız bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca sert ve kabuklu meyve ve sebzelerin tüketilmemesine özen gösterilip bu gölgeye basınç uygulanmaması önemlidir.

Pembe estetik (diş eti estetiği) yararları nelerdir?

 • Dişlerin olması gerektiği şekilde seviyelenmesi sağlanır.
 • Dişleri çevreleyen dokular sağlıklı hale getirilir.
 • Diş etlerinde oluşan kanama ve şişlikler tedavi edilir.
 • Ağız kokusu ve yara oluşumunun engellenmesi hedeflenir.
 • Uzun dönemde dişler ağız içinde sağlıkla korunması planlanır.

Diş eti gülümsemesi (gummy smile) nedir?

Diş eti gülümsemesi olarak da bilinen Gummy Smile, gülüş sırasında kişinin diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesi durumudur. Estetik ve güzel bir gülüş için dişlerin, diş etlerinin, dudakların ve çene yapısının belli oranlarda görünmesi gerektiği için diş etinin fazla görünmesi gülüş estetiğini bozan bir etkendir.

Oldukça sık rastlanan bir gülüş estetiği sorunu olan diş eti gülümsemesi olan kişilerde diş etleri olduklarından çok daha fazla büyük görünür. Bu da kişinin gülümserken sürekli olarak ağzını elleriyle kapatması, gülümsemekten kaçınmasına sebep olur. Kişinin sosyal hayatını ve özgüvenini önemli ölçüde etkileyen diş eti gülümsemesinin giderilmesi için kuron boyu uzatma gibi tedaviler vardır.

Diş eti gülümsemesi (gummy smile) sebepleri nelerdir?

Gülüş estetiğini bozan sebeplerin başında gelen diş eti gülümsemesi sadece gülüş esnasında değil, konuşma esnasında da diş etlerinin olması gereken oranın üzerinde görünmesine kişiyi psikolojik olarak rahatsız etmesine sebep olabilmektedir.

Doğuştan gelen özelliklerin yanında sonradan da oluşabilen Gummy Smile’a sebep olan faktörler şunlardır;

 • Üst dudak kasında hipermobil görülmesi
 • Alt çenenin ve üst çenenin eşit açıda olmaması
 • İnce üst dudak
 • Dişlerin düşük yükseklikte olması
 • Üst çenenin yukarı yöne doğru fazla büyümesi
 • Bazı diş ve diş eti hastalıklarına bağlı inflamasyon
 • Kullanılan bazı tansiyon ilaçlarının zamanla diş etlerinde büyümeye sebep olması

Randevu Talep Formu