Emax- Tam Seramik Kaplama

Emax- Tam Seramik Kaplama Antalya

Emax- tam seramik kaplama nedir?

Emax, tam seramik, tam porselen, full porselen, empress gibi adlar aynı şeyi temsil etmektedir. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında porselen lamina, zirkonyum uygulamaları ile birlikte en çok tercih edilen tedavi seçeneğidir.

Bu kaplamalar isimlerinde de belirtildiği gibi tek cins malzeme yani tamamen porselenden üretilir. Zirkonyum için bahsettiğimiz gibi bir altyapı tabakası yoktur. Temeli yüksek basınç ile sıkıştırılarak güçlendirilen, kristal yapılı seramik çekirdektir. Üzerine yine cam seramik yığılması ile renk geçişleri ve estetik tamamlanır.

Maksimum ışık geçirgenliği ve tamamen kristalize yapısı ile doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilen kaplamalardır. Ön bölge tek diş restorasyonları gibi renk uyumu kritik, estetik kaygı ve beklenti yüksek olan durumlarda en doğal diş kaplaması olarak tercih edilir. Transparanlık düzeyi, katman renkleri detaylı olarak seçilebilir. Eksik dişlerin olduğu durumda yeterli direnç sağlamayacakları için tercih edilmezler. Büyük azılar bölgesinde tercih edilip edilmemesi; kişinin çene ilişkisine, parafonksiyonel alışkanlıklarına ve çiğneme analizine göre değerlendirilir. Hekim ve teknisyen açısından maliyeti ve işlemin gerektirdiği hassasiyet arttığı için diğerlerine göre full porselen kaplamaların fiyatları daha yüksektir.

Emax- tam seramik kaplamalar hangi hastalarda uygulanır?

Hastanın ihtiyacını ve estetik beklentisini karşılamak en temel amaçtır. Genellikle gülüş tasarımı ve diş estetiği isteyen kişilerde uygulanır. Tedavi; estetiği sağlamanın yanı sıra dişin sağlığını ve fonksiyonunu da korumalıdır.

 • Diastema (Dişler arasın boşluk, ayrıklık) varlığında
 • Diş boylarının uzaması, konturlanırının düzenlenmesi istenirse
 • Minimal diş çapraşıklıklarında, pozisyon bozukluklarında
 • Diş şekil bozukluklarında, zamanla oluşan aşınmalı dişlerde
 • Beyazlatma ile sonuç alınamayan koyu renkli dişlerde
 • Gelişimsel morfoloji ve renk bozukluklarında
 • Porselen lamina için yeterli bağlanma yüzeyi olmayan, çok restorasyonu olan dişlerde

Emax- tam seramik kaplamalar hangi hastalarda uygulanmaz?

 • Diş eksikliği varsa boşluğun doldurulması, köprü yapılması için uygulanmaz
 • Yüksek okluzal yük alan azı dişlerinde, diş sıkma olan kişilerde uygulanmaz
 • Metal post veya pin destekli restorasyonu olan dişlere uygulanmaz
 • İmplant üstü kaplamalarda kullanılması için abutment’in özel işlemlerden geçirilmeli, direk abutment üzerine yapılması gibi ihtimaller, seramik kaplamanın kırılmasına neden olur. Bu durumlarda çiğneme kuvvetlerine daha dayanıklı Zirkonyum kronlar tercih edilmeli.

Emax- tam seramik kaplama tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Mükemmel bir renk uyumu vardır
 • Tek diş restorasyon yapacaksak en çok tercih ettiğimiz yöntemdir.
 • Üç seviye transparanlık seçeneği vardır. Alttaki dişin rengini yansıtmak isteyebilir ya da maskeleyebiliriz. Seçimler tamamen özgür ve estetiktir.
 • Dişlerden aşındırma miktarı porselen laminaya göre fazla fakat zirkonyum kaplamalara göre azdır.
 • Diğer kaplama çeşitlerine göre daha derinlemesine yapışır dişe daha iyi tutunur.
 • Cam kristallerinden dolayı daha parlak ve pürüzsüzdür
 • Dişeti sağlığına, ağız sağlına olumsuz bir etki yapmaz.
 • Yüz yapısına uygun gülüş tasarımı doğrultusunda ve beklentilere göre yapıldığı için hastanın özgüvenini artırır.
 • Emax- tam seramik kaplama yapı üzerinde artık birikimi olmaz.
 • Ağız içi tüm yumuşak ve sert dokularla uyum içinde olan full porselenler, rahatlıkla uygulanabilmektedir.
 • Zamanla renklenme yapmaz.
 • WaxUp ve MockUp uygulamaları ile ölçü alındığı seansta hızlıca geçiciler tatbik edilir, estetik kayıp geçiciler için bile telafi edilmeye çalışılır. Dişsiz dolaşmak, küçültülmüş edilmiş dişlerle dolaşmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Emax- tam seramik kaplamalarda tedavi aşamaları nelerdir?

Genellikle gülüş tasarımı hastalarında kullanıldığı için ilk olarak Gülüş analizi yapılmalı, estetik beklentiler değerlendirilmeli ve fotoğraflar alınmalıdır.

Diş ve diş eti problemleri ortadan kaldırılmalı. Tamamen sağlıklı ortamda çalışılmalıdır.

İhtiyaca göre analiz aşamasında alınan ölçülerden elde edilen wax-up, mock-up ile hastaya tedavi sonraki oluşacak durum kısmen demo edilir.

Hastanın öncelikli beklentileri, diş şekli, uzunluğu ve rengi ile ilgili düşünceleri alınır, bu demo aşaması bize fikir vermesi açısından önemlidir.

Sonrasında zirkonyumda, porselen laminalarda da olduğu gibi ölçü aşamaları, provalar yapılır. Ölçü alındığı seansta geçici dişler tatbik edilir ve hastanın diş hassasiyeti ihtimali ve estetik problemleri elimine edilir. Dişlerde gerekli düzenlemeler yapılır ve kristalize yapı, uygun dişe bağlanmayı sağlayacak özel rezin yapıştırıcılar ile dişe simante edilir. Bu emax- tam seramik kaplama kaplamaların daha estetik olmasının nedeni altında bir taban maddesi olmamasıdır. Tamamen seramik olan yapı; diş ile çok benzer ışık kırılmaları, şeffaflık değerleri ile doğal dişlere çok yakındır.

Emax- tam seramik kaplamalarda tedavi süresi ne kadardır?

Diş ve diş eti sağlığı tamamen sağlanmış, gülüş tasarımı analizi yapılmış olan kişilerde ölçü alınmasından itibaren 4-7 gün içerisinde (prova aşamaları dahil) bitirilebilmektedir.

Emax- tam seramik kaplama ve zirkonyum kaplama arasındaki fark nedir?

İki seçenekte estetik diş hekimliği uygulamalarında güvenle kullandığımızı, biyolojik uyumları yüksek tedavilerdir. Sık sık tedavilerimizde kullandığımız yöntemler ile estetik değeri yüksek, doğan dişler elde edilebilmektedir. Ortak özelliği içeriklerinde estetik problem oluşturacak metal tarzı bir malzemenin olmaması ve gelişmiş sistemlerde üretilerek istenilen sonuçlara ulaşılmasıdır.

Zirkonyum kaplamalar alt yapısı açısından farklılık gösterir ve estetik dışında yüksek direnç beklentisi de varsa tercih edilir.

Yani dişsiz bir boşluğunuz varsa ve bir köprü planlanıyorsa tam seramik bir köprü yapılamaz, zirkonyum tercih edilir. Yine azı dişlerinden yüksek kuvvet ve diş sıkma eğilimi olanlarda tam seramiklerden kaçınmaktayız.

Ön bölge dişlerde, herhangi bir diş eksikliği olmaması durumunda ise tam seramikler tercih edilmektedir.

Bu ayrımda size en uygun tedavi planı unutmayın ki hekiminiz yapacaktır.

Emax- tam seramik kaplamanın altındaki diş çürür mü?

Emax- tam seramik kaplamaların dişe yapışması, bütünleşme olarak da tabir edilebilir. Kristalize yapısı arasına sızan rezinler aynı şekilde dişte de ilerler ve tam bir bütünlük oluşur. İdeal şartlarda yapıldığında alttaki diş ile ilgili böyle bir durum öngörülemez. Zirkonyum kaplamalarda hatta lazer sistemi kullanılan metal destekli kaplamalarda da dişe tamamen uyumlu olduğunda alttaki diş ile ilgili bir sorun görülmez. Tabi ki bu restorasyonların iyi ağız bakımı ve düzenlik kontroller ile desteklenmesi gereklidir.

Emax- tam seramik kaplamalar kırılır mı?

Daimi yapıştırıldıktan sonra bu yapının tek parça olarak çıkarılması mümkün değildir. İçyapısındaki tüm kristaller dişe ayrı ayrı bağlantı oluşturuyor şeklinde düşünülebilir.

Doğal dişler için tehlike oluşturacak tüm darbeler örneğin; düşüp çarpma, ani bir şekilde zeytin çekirdeğinin ısırılması, çatal, taş gibi durumlarda tüm dişler ve tüm kaplamalar gibi emax- tam seramik kaplama porselenler için de tehlike oluşturur ve kırılmaya yol açabilir. Restorasyonlar tek tek yapıldığı için olası böyle bir durumda, o kırılan emax- tam seramik kaplamanın kalan parçalarının da sökülüp yeni bir diş tatbik etmek gereklidir.

Emax- tam seramik kaplama dişlerde ağız bakım nasıl olmalıdır?

Kendi dişlerinizden farklı düşünülmemelidir. Kesinlik iyi bir ağız bakımı, düzenli diş fırçalama; yaptığımız estetik restorasyonların ömrünü ciddi oranda artırır. Hekiminin anlattığı diş fırçalama tekniği uygulanmalıdır, bu en önemlisidir. Gerekiyorsa diş ipi, ağız duşu ve ağız gargaraları eklenebilir. Emax- tam seramik kaplama özel yapıştırıcı ile sabitlendiği için dişle birleşim gösterir. Yerinden oynaması mümkün değildir.

Emax- tam seramik kaplama tedavisinin fiyatları ne kadardır?

Emax- tam seramik kaplama tedavisinin fiyatları; uygulama yapılması planlanan diş sayısına, malzemeye, ihtiyaç duyulan diğer diş hekimliği tedavilerine göre değişir. En estetik diş tedavi seçeneklerinden biri olan Emax kaplamalar, diğer kaplama türlerine göre daha maliyetlidir.

Emax- tam seramik kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak bu tedavi seçeneğini uygulayan bir hekim tarafından detaylı bir analiz ve planlama gerekmektedir.

Randevu Talep Formu