All on 6 İmplant

All on 6 İmplant Antalya

All on 4 ve all on 6 teknikleri ne anlama gelir?

All on 4 ve All on 6 implant uygulaması teknikleri; kemik kaybı nedeniyle hareketli protezlerde uyum problemi yaşayan, sabit protez yaptırmak isteyen, tüm dişlerini kaybetmiş hastalar için minimum implant uygulaması ile diş protezinin sabitlenmesi işlemidir. Bu işlemlerde, bireyin çene kemiklerinin durumuna bağlı olarak tek çenede 4 veya 6 implant uygulaması yapılır. All on 4 ve All on 6 uygulamaları, protezin sabitlenmesini sağlayarak kullanım konforunu artırır. Bunun yanı sıra, geçici protezlerin işlem günü hastaya uygulanabilmesi sayesinde estetik olarak da avantaj sağlamaktadır.

All on 4 ve all on 6 teknikleri kimler için uygundur?

All On Four ve All on 6 tedavi teknikleri; tüm dişlerini kaybetmiş, implant uygulamaları için engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan hastalar için uygun bir işlemdir. Bunun yanı sıra All On Four ve All on 6 teknikleri; tüm dişleri tedavi edilemeyecek kadar hasar görmüş ya da çevresindeki kemik desteğini kaybetmiş hastalarda, bu dişlerin çekimi ile aynı seansta implant tedavisi yapılabilmesi için de uygun bir seçenektir. Bu hastalar tarafından çok sayıda implant uygulaması yapılması tercih edilmeyebilir ya da hastada özellikle çene hattının arka bölgelerinde önemli derecede kemik kaybı olması nedeniyle kayıp olan bölgelerde implant uygulaması yapılabilmesi için ek tedaviler gerekli olabilir. Bu durumlarda, All on 4 ve All on 6 teknikleri, ek bir işlem yapılmasına gerek olmadan sabit protez yapılabilmesi için uygun tedavi alternatifleridir.

All on 4 ve all on 6 tekniklerinin yararları nelerdir?

All on 4 ve All on 6 uygulamalarının, tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda implant tedavisi ile aynı günde protez yapılmasına imkan tanıması estetik ve fonksiyonel özelliklerin geri kazandırılmasında büyük avantaj sağlamaktadır. Protezin estetiği, kişiye özel olarak kolaylıkla planlanabilir. Bu planlamaya gülüş hattının düzenlenmesi ile gülüş estetiğinin sağlanması da dâhil edilebilir. All on 4 ve All on 6 tedavi tekniklerinin uygulanmasında, çoğunlukla çene kemiği üzerinde ya da sinüs tabanında kemik miktarını arttırmak için yapılan ek işlemlere ihtiyaç duyulmaz.Konforlu bir tedavi seçeneğidir. İşlem sonrasında genellikle ağrı ya da ödem meydana gelmez. Nadiren minimal ağrı ve ödem olabilir. Ancak; diş hekiminin reçete edeceği ilaçların düzenli kullanımı ile bu süreçte konfor kaybı yaşanması kolaylıkla önlenebilir. All on 4 ve All on 6 teknikleri ile yapılan protezlerin temizliği ve bakımı, standart dental implant uygulamalarına oranla daha kolaydır. Uygulamada hazırlanan protezin sabit olması ve damak bölgesine oturan parçasının bulunmaması sayesinde, kullanımı hareketli diş protezlerine göre çok daha kolaydır.

All on 4 ve all on 6 tedavi süreçleri nasıldır?

All on 4 ve All on 6 tedavilerinin planlanması için ilk seans klinik ve radyografik muayenelerin ayrıntılı bir şekilde yapılması gerekir. İmplant yerleşimi yapılabilmesi için diş eti dokusunun ve kemik miktarının yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yeterli olmadığı durumlarda ilgili bölgede ihtiyaç olan dokunun kazandırılması için tedavi öncesinde ek işlemler uygulanabilir. Dokuların durumuna göre kemik ilavesi, kemik tozu eklenmesi ya da hastanın kendi kemiğinin farklı bir bölgeden alınarak ihtiyaç olan bölgeye yerleştirilmesi ile yapılır. Alanında uzman cerrahlar tarafından yapılan bu işlemlerin uygulanması durumunda, kemiğin ideal kaliteye ulaşabilmesi için 4-6 ay beklenmesi gerekir. Bu süreç geçtikten sonra gerekli kontroller sağlanarak implant uygulaması yapılabilir.

Tüm koşulların uygulama yapılması için uygun olması durumunda, geçici protezin hazırlanabilmesi için ölçü alınır. Çevredeki dokuların sağlığını koruyarak yapılabilecek en ideal tedavinin belirlenebilmesi için çene kemiklerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesine izin veren radyografilerden yararlanılır. Hastanın radyografisi üzerinden ayrıntılı ölçümler yapılır, implantların uygulanacağı alanlar belirlenir. Oluşturulan plan doğrultusunda, tedavi günü çekim yapılması gereken dişler varsa çekilir, 4 ya da 6 adet implant uygulaması yapılır. Bu işlemler; lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilir fakat anksiyetesi ve korku düzeyi yüksek olan hastalarda, sedasyon ya da genel anestezi uygulamalarıyla da yapılabilir. İmplant uygulamaları ile aynı gün geçici diş protezleri de implantların üzerine sabitlenir. İmplant ile kemiğin kaynaşma süreci, geçici protezler ile konforlu bir şekilde geçirilir. Ortalama 3-6 ay süren bu sürecin sonunda implantlar, daimi protezlerin yapılması için hazır hale gelir.

All on 4 ve all on 6 işlemlerinden sonraki süreç nasıldır?

All on 4 ve All on 6 işlemlerinden sonra ağrı ya da ödem nadiren meydana gelir. Bu durum ise konfor kaybı yaşamadan kolaylıkla atlatılabilir. Diş hekiminin reçete ettiği ilaçların düzenli kullanımı ve bölgeye soğuk kompres yapılması, ağrı ve ödemin kısa sürede kontrol altına alınması için yeterlidir. Uygulama sonrasında hastalar, geçici diş protezinin üzerine olabildiğince az yük gelmesine dikkat etmelidir. Bunun için sert ya da yapışkan forma sahip besinlerden uzak durulmalı, geçici protezlerin ağızda bulunduğu süreç boyunca yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Kemik ile implantın arasındaki bağlanma ideal olarak gerçekleştiği zaman daimi diş protezlerine geçiş yapılır. Daimi diş protezleri implant üzerine sabitlendiğinde ise normal beslenme düzenine geri dönülebilir. Ağız bakımına dikkat edilmesi de implantların ömrü için önemli bir faktördür.

All on 4 ve all on 6 uygulamalarının ömrünü belirleyen faktörler nelerdir?

Yapılan araştırmalarla uzun dönem başarısı kanıtlanmış All on 4 ve All on 6 uygulamaları, bu tedavi tekniğinin uygun olduğu hastalar için en konforlu yöntemdir. Ancak bu süreçte kemik ile implant arasındaki bağlantının iyi bir şekilde sağlanması büyük önem taşır. Bu bağlantının en ideal şekilde oluşturulabilmesi için hastanın hekim tarafından verilen ilaçları ve önerilen diyeti; gerekli dönemde, tavsiye edildiği şekilde uygulaması gerekir. Bunun yanı sıra; hem geçici diş protezlerin hem de daimi diş protezlerin kullanıldığı dönemde, günlük ağız bakımına dikkat edilmeli ve düzenli hekim kontrollerine gidilmelidir. Bu sayede implant çevresinde enfeksiyon oluşması ve implantların kaybedilmesi ihtimallerinin önüne geçilir.

All-on-four ve all-on-six tekniği arasındaki farklar nelerdir?

All On 4 ve All On 6 dental implantlar arasındaki en belirgin fark, eklenen implant sayısıdır. All On 4 dört implant kullanırken, All On 6 altı implant kullanır. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken daha fazla farklılık vardır, bu nedenle çoğu diş hekimi uygulaması, kendi klinik görüş ve uygulamalarına göre hangi prosedürü tercih edeceklerini seçecektir.

Global Dental Center’da ağız, diş ve çene cerrahımız, daha iyi güç, stabilite ve uzun vadeli faydalar sağladığına inandığı için All On 6 prosedürünü tavsiye ediyor. Ancak kemik kalitesinin kısıtlı bir bölgede yeterli olduğu durumlarda All on 4 teknik çok sık kullanılan ve başarısı yüksek olan bir tekniktir.

 

Randevu Talep Formu